jump to navigation

Gnostycki Rytuał Pentagramu 25/08/2009

Posted by Wędrowiec in praktyki, rytuały, własne.
Tags: , , , , , ,
trackback

Tekst opracował: Wędrowiec @ dziwnyatraktor

WPROWADZENIE

Rytuały odpędzające służą, generalnie, pozbyciu się niechcianych wpływów wszelkiego rodzaju, oczyszczeniu atmosfery. Mają ugruntować osobę praktykującą, uczynić z niej centrum (axis mundi, w różnych kulturach w skali społeczeństw będące drzewem, górą, miastem czy innym „pępkiem świata”) magicznej rzeczywistości, w której odbędzie się praktyka. Odpędzanie ma także na celu zaznaczenie przynajmniej początku i końca pracy rytualnej.

Można wskazać na co najmniej trzy „klasyczne” rytuały odpędzające (wszystkie można znaleźć w „Goecji wg Aleistera Crowley’a”), biorąc pod uwagę popularność. Pierwszy to oczywiście nieśmiertelny Mniejszy Odpędzający Rytuał Pentagramu. Drugi to Crowley’owa Rubinowa Gwiazda. Trzeci, przedmiot tej notatki, to Gnostycki Rytuał Pentagramu, stworzony przez Petera Carrolla i przezeń opisany w „Liber Kaos”. Niniejszy tekst nie jest tłumaczeniem, a raczej parafrazą rytuału i wszystkiego, co na jego temat znalazłem.

Tłumaczenie w „Goecji…” wydaje się sugerować, że otwarcie (patrz tekst z opisem rytuału) należy wykonywać przed narysowaniem każdego pentagramu. Bynajmniej. Poza tym w sieci można znaleźć różne mniej lub bardziej nadmiernie skomplikowane wersje. Tutaj znajdzie się tylko rytuał i przytoczenie założeń autora.

ZAŁOŻENIA
Na kartach Liber Kaos autor sugeruje stosowanie rytu pomocniczo w trakcie pracy z opisanym tam Liber KKK (wszechstronnym programem praktyki rozpisanym zgrabnie na pięć metod i tyleż poziomów magii; jak pisałem wcześniej – na wpół przetłumaczony na czarymary.com). Mianowicie GRP może okazać się użyteczny (nie tylko przy pracy z KKK) do:

  • obrony przed skutkami błędów w praktyce,
  • obrony przed wrogimi wpływami parapsychicznymi,
  • uzupełnienia zdrowia,
  • uzupełnienia sił parapsychicznych,
  • ćwiczenia wizualizacji,
  • wstępnego egzorcyzmowania,
  • osiągnięcia albo przywrócenia kontroli, równowagi i skupienia,
  • uzdrawiania.

Sam autor wspomina o inspiracji Mniejszym Odpędzającym Pentagramem, jednak GRP odchodzi od symboliki judeo-chrześcijańskiej. Jest także bardziej „kompaktowy” i nie wiąże się z żadnym szczególnym systemem wierzeń (można się spierać co do pentagramu i samej nazwy, która – Carroll sam przyznaje – ma upamiętniać szkoły gnostyckie, czczące IAO jako magiczną siłę wszechświata). Można się domyślić wpływów Rytuału Środkowego Filaru (także w: „Dwanaście stopni do oświecenia”, jednak to moje spostrzeżenie i Carroll nic o tym nie mówi. W toku praktyki wykorzystuje się wizualizacje, wibracje dźwięków, sterowanie oddechem i gestykulację.

RYTUAŁ
Weź kilka wdechów dla relaksu i uspokojenia.
Otwarcie
Zawibruj głoskę I najwyższym dźwiękiem jaki potrafisz wydobyć. Wyobraź sobie kulkę światła w głowie.
Zawibruj głoskę E nieco niższym dźwiękiem, wyobrażając sobie światło w gardle.
Zawibruj A na niższym dźwięku, wyobrażając sobie światło w piersi, rozszerzające się na cały tors i ramiona.
Zawibruj O bardzo nisko, wyobrażając sobie światło w rejonie brzucha, rozszerzające się na nogi.
Zawibruj U najniższym dźwiękiem, jaki możesz osiągnąć, wyobrażając sobie światło w rejonie genitaliów.
Powtórz procedurę od końca: U – O – A – E – I.
(Wszystko to może zostać wykonane tak na głos, jak i szeptem czy tylko w myślach. Carroll zaleca wizualizować tak silnie, by czuć te punkty światła, energii w ciele. Wibrowanie głosek powinno trwać przez cały wydech. Nie należy się spinać i zbytnio zaburzać cyklu oddechowego, ale warto brać duże, zdrowe wdechy. Osobiście po skończeniu otwarcia lubię wziąć wdech czy dwa, poczuć ciało silniejszym, naenergetyzowanym.)
Pentagramy
Lewą ręką nakreśl pentagram, w trakcie tego gestu wibrując I – E – A – O – U.
Przebij pentagram różdżką lub w inny sposób „uaktywnij” go. (Ja wykonuję gest przypominający proste tsuki, uderzenie-pchnięcie ze sztuk walki, otwartą dłonią. Wyobrażam sobie, że gwiazda wiruje odwrotnie do kierunku wskazówek zegara, odlatując ode mnie i wciągając wszystko niczym wir.)
Odwróć się o ćwierć koła w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara (w lewo) i powtórz procedurę. I tak dalej.
Kiedy pentagramy zostały rozesłane na cztery strony świata, wróć do położenia początkowego i powtórz proces opisany wyżej jako otwarcie. Tym razem, dla odmiany, stanie się on naszym zamknięciem :).
(Kolejna uwaga osobista: Carroll każe wizualizować pentagramy bardzo mocno i wyraźnie. To dobra rada, ale należy zawsze powtarzać: nie wolno się za bardzo forsować. Bez lenistwa, ale też bez przesady. Inna ważna podpowiedź: wizualizuj i kreśl duże pentagramy. Sam kreślę je na pełny zasięg ramion i wyobrażam sobie większymi ode mnie. Kiedy stoję z powrotem w kierunku wyjściowym lubię znów odetchnąć kilka razy, starając się poczuć przestrzeń wokoło jako pustą.)

To w zasadzie wszystko. Notka dla początkujących, na podstawie własnych doświadczeń: jeśli czegoś nie opisano, to wolno to zrobić JAKKOLWIEK. Kolory świateł: nie mają znaczenia. Kierunek kreślenia pentagramu: nie ma znaczenia. Czy wierzysz w czakry: nie ma znaczenia. Itd. itp. Rytuał jest prosty i skuteczny. Jeśli chcesz go komplikować – Twój wybór, ale czy jest potrzeba?

LECZENIE
Carroll w samym „Liber Kaos” podaje przepis na zastosowanie tego rytu do (samo)uzdrawiania. Poleca po prostu wyobrażać sobie światło w odpowiedniej części ciała, jednocześnie wibrując odpowiadającą temu regionowi głoskę. Czyni się to przez co najmniej 5-10 minut, ale im dłużej, tym lepiej.
Inne zastosowanie GRP w leczeniu wkrótce się tu pojawi.

LITERATURA
Carroll, P.J. (1992). Liber Kaos. Red Wheel/Weiser, LLC: York Beach, ME.
Crowley, A. (2000). Goecja według Aleistera Crowley’a. Wydawnictwo FOX: Wrocław.
Regardie, I. (2008). Dwanaście stopni do oświecenia. Okultura: Warszawa.

Reklamy

Komentarze»

1. GRP odpędzający choroby « Magia – mistyczna dyscyplina Zachodu - 31/08/2009

[…] notka opisuje Gnostycki Rytuał Pentagramu (GRP), w tym jedno z zastosowań uzdrawiających tej praktyki. Można się domyślać, że Peter J. […]

2. Odpędzające IAO « Magia – mistyczna dyscyplina Zachodu - 14/09/2009

[…] Po dłuższej przerwie kolejny rytuał, kolejny nie mój (sekwencja “autor” u góry ma wskazywać tylko autora notki, podobnie jak kategoria “własne”). Jest to prosty rytuał odpędzający, niektórym znany, innym nie. Nie szukałem zbyt dokładnie, ale nie mogłem na sieci znaleźć jego opisu. Jest to drugi z rytów odpędzających, sugerowany do opanowania w ramach Nowicjatu IOT. Rytuał wykorzystuje pracę z oddechem, wibracje dźwięków, wizualizacje i gesty. Jest bardzo prosty i jeśli masz jakieś wątpliwości po moim opisie – wybierz wariant najmniej udziwniony. Każdą z głosek wibrujemy na osobnym wydechu. Wysokości dźwięków odpowiadają tym z GRP. […]

3. Paradoksologia i łączenie modeli – Kaitwm.625/ the Kite « Magia – mistyczna dyscyplina Zachodu - 22/10/2009

[…] – mowa oczywiście o znanym Rytuale Wiru, swoistej wizytówce magii chaosu, chyba na równi z GRP [2] – Rytuał Nienarodzonego to (za S. Mace, “Wykradając ogień z […]

4. “Wewnętrzny Mentor” – Telkontar « Magia – mistyczna dyscyplina Zachodu - 20/04/2010

[…] absolutnie kluczowe. [2] – więcej: tu. [3] – oczywiście można też skorzystać z mojego opracowania. [4] – w chwili adaptowania tekstu link był zepsuty. Po polsku dostępne […]

5. Inwokacja Welesa – pierwsza próba i kilka słów o Bogu « Magia – mistyczna dyscyplina Zachodu - 18/06/2010

[…] od Gnostyckiego Rytuału Pentagramu. Siadłem w pół-lotosie i zacząłem na głos zaśpiew: „We-les!” z zamkniętymi […]


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: